Alkoholni mitovi

Mitovi o blagotvornim svojstvima cuge....

UPOZORENJE: 

Ovaj tekst pisan je samo za starije od 18 godina i namjera mu je isključivo zabaviti čitateljstvo. Autor nije imao nikakvu namjeru promovirati ili pozivati na ispijanje alkohola. U tekstu su iznesene neke činjenice o djelovanju alkoholnih pića dostupne na internetu za koje vjerujemo da bi mogle biti intrigantne čitateljima. Pamet u glavu, u sebe samo kvalitetno, čuvajte sebe i druge! Vaga

Mitovi o blagotvornim svojstvima alkoholnih napitaka postoje od davnina. Neki su kod nas toliko uvriježeni da možemo komotno zamisliti kako Tuga ili Buga jednom od petero braće Hrvata savjetuje da popije neku od drevnih inačica pelinkovca, nakon što ga je zabolio trbuh od cjelodnevnog jahanja od Karpata do Jadranskog mora.  Postoje zapisi da su se stari Dubrovčani pokušavali domoći kvalitetne kapljice, koja nije bila dostupna u prodaji, pravdajući se zdravstvenim problemima. I sami smo nerijetko suočeni sa savjetima, kad imamo kakvu tegobu, da pokušamo s alkoholom.

Hladno ti je! Popij nešto da zagriješ kosti da se ne prehladiš. Boli te zub? Ništa lakše, cugni kap rakije i svi problemi će nestati. Možda i više nego ste tražili. Povišeni kolesterol rješava se dnevnom čašicom vina, a loš ten može popraviti umjerena konzumacija piva.

Brojni su pobornici te vrste narodne medicine u Hrvata. Moj stric je godinama tvrdio da mu hladna brlja stoji u frižideru samo zato jer slijedi staru narodnu mudrost koja kaže da je jedna ljuta ujutro dobra za cirkulaciju. Gdje će suza, nego na oko. Susjeda, Marinka, Bog joj dao pokoj, se klela u ljekovita svojstva prošeka koji je posebno blagotvoran, tvrdila je, ženama za brz oporavak nakon poroda. 

Većinom se radi o mitovima koji nemaju nekog temelja u stvarnosti, a pretjerana konzumacija alkohola je ozbiljan javnozdravstveni problem. Međutim, kako u svakoj šali ima malo istine, tako ima i u pričama o alkoholu. Gotovo za svaki alkohol se može pronaći, navodno, neko ljekovito svojstvo. U širenju takvih mitova danas pomažu i mediji koji na prvu natruhu nekog pozitivnog djelovanja alkohola, u ranoj fazi istraživanja, već ispaljuju senzacionalne naslove o lijeku za rak i gljivice na nogama u jednome, kao da je to gotova stvar.

Znanstvenike odmah zaboli glava kad vide takve naslove, ali što je tu je, svi smo krvavi ispod kože. Meza

U nastavku vam donosimo kratki vodič o tome što dostupni izvori kažu o pozitivnom djelovanju najpopularnijih alkoholnih pića na zdravlje – novinarska verzija.

PELINKOVAC

Dobiva se od biljke pelina. Znalci tvrde da jača organizam, otvara apetit, pomaže kod grčeva u želucu i crijevima, otklanja plinove, djeluje protiv neugodna zadaha iz usta. U obliku obloga – liječi oči, izvrsno je sredstvo protiv trovanja raznim biljkama. Pojavile su se neprovjerene informacije da je dobar i za potenciju, ali nemojte me hvatati za riječ. Priča se po selu. Sami proizvođači pelinkovca ponosno ističu ljekovitost proizvoda. Tako, recimo, Badel navodi da se njihov Antique Pelinkovac još prije 150 godina prodavao isključivo u ljekarnama pod preporukom ‘želudčano okrepljujuće sredstvo’. Bio je toliko tražen, naglašavaju, da su ga dostavljali izravno i na bečki i francuski dvor, a izvozili čak i u Ameriku. Najvažnije je da je naš Franc Jozef bio zadovoljan.

VINO

Priču da je vino ljekovito razvikali su Francuzi, poznate vinopije, koji su od svog gušta napravili uhodan biznis. Idealan balans ugodnog i korisnog. Ako se pije u umjerenim količinama, vino djeluje protiv Alzheimerove bolesti, osteoporoze i bolesti srca, jača jetru, sprječava bubrežne kamence, ublažava probavne tegobe, pomaže kod prehlade i osvježava ten. Garantirano je da nakon što vi popijete par deci vina, cura s kojom pričate u noćnom klubu automatski dobije bolji ten. Vrijedi i u drugom smjeru. O ljekovitom djelovanju vina zna se od davnina. Hipokrat, onaj kome prisežu liječnici, je 400. god. prije Krista koristio vino kao sredstvo za jačanje, ublažavao njime bolove kod išijasa, liječio rane i crijevne bolesti. Ni danas nisu rijetki liječnici koji će vam savjetovati da tablete protiv kolesterola potpomognete čašom crnog vina dnevno. ‘Ne pijem draga, to je lijek, doktor propis’o’.

VOTKA

E, sad. Realno, nema nekih čvrstih dokaza za votku da ima neko pozitivno zdravstveno djelovanje. Štoviše, svaki pokušaj znanstvenika da istraže nešto u tom smjeru sabotiraju sami Rusi, kad ispijaju po garažama verzije iz kućne radinosti pa kasnije dolazi hitna kupiti ih po podu. I kako sad prodat priču da je zdravo?! Postoji ta nategnuta priča da votka može poslužiti umjesto vodice za ispiranje usta jer je bogata antibakterijskim sastojcima, a ako je pomiješate s, recimo mentom, osigurat ćete i svježinu. Nisam stručnjak, ali votka u kupaonici se ne čini baš kao previše razborita ideja. Mislim, što je sljedeće, šampon s mirisom luka i mlade janjetine?  I lagano na posao. U osam dolaze ulagači iz Austrije.Ljekovite

VISKI

Whisky ili ‘vatrena voda’ naziv pod kojim je bio poznat na Divljem zapadu, u posljednje je vrijeme, kaže jedna studija tržišta tvrtke Fact.MR, omiljen među osobama koje imaju problema s tjelesnom težinom. Viski u sastavu nema masnoće i ima minimalni udio natrija, što ga je učinilo omiljenim alkoholom za pijenje baš među tom populacijom. Kako ide ona stara fora: ‘Na whisky sam dijeti, već sam izgubio nekoliko dana’. No, šalu na stranu, nekoliko studija, uključujući onu objavljenu u European Journal of Clinical Nutrition i Sveučilišta Harvard pokazuju da single malt može tijelu dati veliku dozu antioksidansa što smanjuju rizik od bolesti srca. Istraživanje je pokazalo da konzumacija alkoholnih pića koja sadrže fenol privremeno povećava njegovu ukupnu koncentraciju i antioksidacijski kapacitet plazme. Umjerena konzumacija ovog pića povećava unos antioksidansa i smanjuje rizik od koronarne bolesti srca.

PIVO

Prva asocijacija na pivo i zdravlje je pivski trbuh. Neki kažu da raste proporcionalno s godinama braka. Iznenadit ćete se kad čujete da pivo, kao i vino, također sadrži antioksidante i to u skoro jednakim količinama. Dobar je izvor B vitamina, a stručnjaci naglašavaju da pivo u umjerenim količinama povoljno djeluje na zdravlje i pospješuje zdravo starenje. Jedno hladno pivo dnevno koristit će vašim kostima. Tajna je u siliciju, koji je dostupan u malo prehrambenih proizvoda, a potiče proizvodnju kolagena, a to je protein koji povećava gustoću kostiju i održava zglobove savitljivima. Tri pive i puni ste silicija. Niste ni skužili, a već programirate u Javi i Phytonu. 

GIN

Navodno, prema jednoj studiji uglednog Sveučilišta Sigulda u Latviji, gin pomaže u sagorijevanju masnih naslaga. Ništa teretana, ništa dijeta, samo gin masti šiba… Prema ovom istraživanju čini se da bi ispijanje gina zapravo moglo ubrzati metabolizam i pomoći tijelu da učinkovitije sagorijeva kalorije. Latvijski znanstvenici su dvjema skupima miševa davali vrijednost jedne injekcije džina ili vode, a zatim su mjerili potencijal sagorijevanja kalorija. I – fanfare: miševi koji su dobili džin, imali su značajno povećan metabolizam. Autori studije (tko bi rekao?),  ističu da je za potvrdu ove teze potrebno više provjerenih istraživanja na ljudima. Neki drugi izvori tvrde da je ova studija potpuna besmislica jer se rezultati neće moći primijeniti na ljudima sve dok se u mnogim barovima gin u tonik lijeva u dozama za miševe.
Tekila

Tekila

Internet je pun tekstova o blagodatima pijenja tequile. Nema što ne može. Te pomaže pri mršavljenju, te sprječava dijabetes tipa 2, te poboljšava zdravlje i gustoću kostiju i promiče dugovječnost pa čak i zaustavlja ili poništava starenje. Zvuči kao da si s Indiana Jonesom izbjegao sve smrtonosne zamke, pobio sve naciste i pronašao Sveti gral, a ne izašao na happy hour u lokalni birc gdje prodaju tequilu na metre. Tajna je u tome što se mnoga istraživanja bave agavom, biljkom od koje se radi tekila, a to ipak nije ista stvar. 

Ostale Tipsy Priče

Scroll To Top